Yorkshire Terrier: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej uroczej rasie psów

Pochodzenie

Yorkshire Terrier, nazywany potocznie yorkiem, jest jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Pochodzi z północnej Anglii, z hrabstwa Yorkshire, stąd też jego nazwa. Wyhodowany został w XIX wieku jako pies mysliwski, a także do zwalczania szkodników w kopalniach. Jego przodkami są teriery trzymane przez pracowników szkółek, a także małpy terier, dzięki czemu ten mały pies posiada cechy typowe dla psów mysliwskich – determinację, energię i odwagę.

Wygląd

Yorkshire Terrier to niewielki pies, waży zaledwie od 2 do 3 kilogramów i mierzy 18-23 cm w kłębie. Ma długą, jedwabistą sierść, która zawsze jest ciemno niebieska na korpusie, a na głowie ognistoczerwona. Głowa jest mała, czaszka płaska i łeb pokryty jest drobnym, jedwabistym włosem. Uszy stojące, trochę małe, trójkątne, niezbyt długie w porównaniu do wielkości głowy.

Charakter

Yorkshiery Terriery to rasy pełne energii, wiadomo jak głośny i samowystarczalny terrier, ale to przyjazny, bardzo lojalny, czuły i kochający pies. Często wykazuje wybuchy temperamentu, ale jest jednocześnie niezwykle przywiązany do swoich właścicieli. Yorki są bardzo towarzyskie i nie lubią być pozostawione same przez długi czas. To także bardzo inteligentne psy, które szybko uczą się nowych komend i cieszą się z zadań, które im się stawia.

Pielęgnacja

Sierść yorkshire terriera potrzebuje systematycznej pielęgnacji. Związane to jest z bardzo długimi włosami na jej ciele. Dzięki swojej strukturze są one skłonne do splątania się i przesuszania, co jest przyczyną pojawiających się potem problemów skórnych. Dlatego raz w tygodniu jego sierść trzeba wymyć i wykonać staranną pielęgnację.

Aktywność

Yorkshire Terriery to rasy aktywne i wesołe, które uwielbiają zabawę. Ich niewielki rozmiar nie zwalnia ich jednak z potrzeby codziennej aktywności fizycznej. Pomimo niewielkich rozmiarów yorki potrzebują regularnych spacerów, podczas których będą mogły się wybiegać i wyładować swoją energię.

Podsumowanie

Yorkshire Terrier to rasa psa, która swoim urokiem, temperamentem i niewielkim rozmiarem zdobyła serca milionów ludzi na całym świecie. Choć wymaga systematycznej pielęgnacji, to jest to pies niezwykle wierny i towarzyski, który stanie się doskonałym towarzyszem dla każdej osoby kochającej zwierzęta.

Dodaj komentarz