Yorkshire Terrier: kolory i umaszczenie

Historia rasy

Yorkshire Terrier to jedna z najpopularniejszych ras psów towarzyszących na świecie. Ich historia sięga XIX wieku, kiedy były wykorzystywane do polowań na gryzonie. Po pewnym czasie, zaczęły być hodowane jako psy do towarzystwa, głównie ze względu na swój niewielki rozmiar i przyjazny charakter.

Kolory sierści

Yorkshire Terriery występują w różnych kolorach sierści, a standard rasy precyzyjnie określa, jakie kolory są dopuszczalne.
Według oficjalnego standardu, Yorkshires mają sierść z dwóch kolorów – stalowo-niebieski oraz ognistobrązowy.
Sierść nie powinna być splątana lub falowana, a włosy na głowie mogą być przypięte za pomocą kokardki, aby nie utrudniały psu widzenia.

Stalowo-niebieski

Sierść o kolorze stalowo-niebieskim to charakterystyczna cecha rasy Yorkshire Terrier. Jest to jedno z najczęstszych kolorów sierści u tych psów. Stalowo-niebieska sierść powinna być intensywniejsza na korpusie psa, a jaśniejsza na łapach oraz pysku.

Ognistobrązowy

Drugim dozwolonym kolorem sierści u Yorkshire Terriera jest ognistobrązowy. Jest to ciepły, brązowy kolor, który również powinien być intensywniejszy na korpusie, a jaśniejszy na łapach oraz pysku psa.

Inne kolory i odrzucenie z powodu koloru sierści

Pomimo że nie oficjalnie dopuszczalne, Yorkshire Terriery mogą czasem występować w innych kolorach sierści, takich jak czekoladowy, czy biel. Jednak, psy z takimi kolorami sierści nie spełniają standardu rasy i zazwyczaj nie są dopuszczane do wystaw psów rasowych.

Podsumowanie

Yorkshire Terriery to urocze psy, które występują w dwóch dopuszczalnych kolorach sierści – stalowo-niebieskim oraz ognistobrązowym. Są to psy o niewielkich rozmiarach, ale za to o ogromnym sercu. Ich przyjacielski charakter sprawia, że są idealnymi towarzyszami dla osób w każdym wieku. Kolor sierści jest jedną z charakterystycznych cech rasy Yorkshire Terriera, co sprawia, że są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie.

Dodaj komentarz