Yorkshire Terrier: Analiza zgodności ze standardem FCI

Yorkshire Terrier – FCI Standard

Yorkshire terrier jest jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Jest uroczy, mały, ale pełen charyzmy i energii. Jego rasowy standard został opracowany przez FCI (Fédération Cynologique Internationale) i określa wszystkie cechy, jakie powinien posiadać prawdziwy przedstawiciel tej rasy.

Historia i pochodzenie

Yorkshire terrier wywodzi się z Anglii, gdzie był wykorzystywany do polowań na szczury w kopalniach węgla. Jego przodkowie to teriery, które przybyły z Szkocji i były krzyżowane z innymi terierami rasy do chwili uzyskania współczesnego typu yorka. W latach 80. XIX wieku zyskał popularność jako pies domowy i towarzyszący.

Wygląd i budowa

Yorkshire terrier to pies małych rozmiarów o charakterystycznym wyglądzie. Jego sierść jest długa, jedwabista i nie linieje, co sprawia, że jest to idealny pies dla alergików. Głowa jest mała, z malutkimi uszami stojącymi jak strzałki, a oczy są małe, żywe i przypominające migdały.

Charakter

Yorkshire terrier to pies o wyjątkowo ciekawym charakterze. Jest pewny siebie, towarzyski, ale również zdecydowany i z dużym temperamentem. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, potrafi być nad wyraz odważny i stanowczy. Jest lojalny wobec swojego opiekuna, a zarazem lubi bawić się i być w centrum uwagi.

Wymagania pielęgnacyjne

Ze względu na specyfikę swojej sierści, yorkshire terrier potrzebuje regularnego czesania i pielęgnacji. Wymaga to czasu i cierpliwości, ale zapewnia, że pies zawsze będzie prezentował się olśniewająco. Ponadto, yorkshire terrier potrzebuje regularnych wizyt u fryzjera, który przycina jego sierść i dba o higienę psa.

Wychowanie i aktywność

Yorkshire terrier, mimo niewielkich rozmiarów, potrzebuje regularnej aktywności fizycznej. Jest to pies żywy i energiczny, który uwielbia biegać, skakać i bawić się. Wychowanie yorka powinno się odbywać z konsekwencją, ale bez nadmiernego stanowczości. Jest to inteligentny pies, który szybko się uczy i bardzo chętnie współpracuje z opiekunem.

Podsumowanie

Yorkshire terrier to niezwykle uroczy i wdzięczny pies, który doskonale sprawdza się zarówno w roli towarzysza, jak i psa rodzinengo. Jego rasowy standard określa wszelkie cechy, które powinien posiadać, aby być prawdziwym przedstawicielem tej rasy. Warto pamiętać, że yorkshire terrier to pies, który potrzebuje uwagi i troski, ale z pewnością zwróci to swojemu opiekunowi wielokrotnie.

Dodaj komentarz